top of page
  • Zdjęcie autoraMariusz Czarnecki

Karaiby - gdzie jechać i co zwiedzać?

Wyspy nawietrzne Karaibów "Leeward islands"

Wyspy nawietrzne Karaibów to archipelag wysp położonych na wschód od Małych Antyli, na północ od Wenezueli. Region ten obejmuje wyspy takie jak Martynika, Antigua, Barbuda, Montserrat, Guadeloupe czy Dominika. Wyspy te znane są z pięknych plaż, rajskich krajobrazów, bogatej historii i kultury oraz Piratów z Karaibów!

Choć każda z wysp ma swój unikalny charakter, łączy je wspólne położenie na Karaibach, zwrotnikowy klimat oraz mieszanka wpływów europejskich i afrykańskich. Dzięki temu wyspy nawietrzne to idealne miejsce zarówno na wypoczynek, jak i poznawanie fascynującej kultury regionu.


Karaiby Leeward islands Windward islands
Mapa Karaibów

Historia wysp

Wyspy nawietrzne na Karaibach zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba podczas jego drugiej wyprawy do Ameryki w 1493 roku. Największe z nich to Antigua, Barbuda, Montserrat, Guadeloupe, Dominika, Martynika, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny. Przez wieki były one zamieszkiwane przez rdzenną ludność Karaibów.

W XVII i XVIII wieku wyspy zostały skolonizowane przez Europejczyków, głównie Anglików, Francuzów i Holendrów. Uprawiano na nich trzcinę cukrową i bawełnę, wykorzystując niewolniczą pracę przywiezionych z Afryki ludzi. Wyspy przechodziły z rąk do rąk pomiędzy mocarstwami kolonialnymi. Ostatecznie większość z nich stała się brytyjskimi koloniami. Niewolnictwo zostało zniesione w XIX wieku.

W drugiej połowie XX wieku wyspy uzyskały niepodległość i stały się częścią Wspólnoty Narodów oraz Karaibskiej Wspólnoty. Dziś są popularnymi kierunkami turystycznymi, znanymi ze swoich pięknych plaż, turkusowej wody i bogatej przyrody.Największe i najpopularniejsze wyspy

Wyspy nawietrzne Karaibów to archipelag składający się z wielu mniejszych i większych wysp. Do największych i najbardziej znanych należą:

  • Antigua - trzecia co do wielkości wyspa regionu, słynie z pięknych plaż i luksusowych kurortów. Stolicą jest St. John's, a największą atrakcją historyczną Twierdza Nelsona.

  • Barbuda - mniejsza sąsiadująca z Antiguą wyspa, która zachowała dziewiczą naturę. Słynie z niezwykle białego piasku i krystalicznie czystej wody.

  • Saint Martin - podzielona pomiędzy Francję i Holandię wyspa o europejskim charakterze. Znana z luksusowych hoteli, kasyn i sklepów wolnocłowych.


  • Saint Barthélemy - niewielka wyspa z luksusowymi kurortami, drogimi sklepami i restauracjami. Nazywana Karaibskim Saint Tropez.

  • Anguilla - spokojna wyspa z niesamowitymi plażami, m.in. Shoal Bay uznawaną za jedną z najpiękniejszych na świecie.

  • Saint Kitts i Nevis - dwie górzyste wyspy, które tworzą jedno państwo. Saint Kitts zachwyca plantacjami trzciny cukrowej i wulkanami, a Nevis pięknymi plażami.


Atrakcje turystyczne

Wyspy nawietrzne Karaibów słyną ze swoich pięknych plaż i raf koralowych. Biały piasek i lazurowa woda w połączeniu z bujną tropikalną roślinnością tworzą scenerię niczym z rajskiej wyspy.

Najpopularniejsze plaże to Half Moon Bay na Antigui, Magen's Bay na St. Thomas i Flamenco Beach na Culebrze. Wszystkie zachwycają białym piaskiem i spokojną, krystalicznie czystą wodą. Idealne do pływania, nurkowania i snorkelingu.

Rafy koralowe wokół wysp obfitują w niesamowitą faunę i florę morską. Można podziwiać kolorowe ryby, żółwie, płaszczki i wiele gatunków koralowców. Najlepsze miejsca do nurkowania to Sint Eustatius, Saba i St. Kitts.

Na wyspach znajduje się kilka aktywnych wulkanów, z których najsłynniejszy to La Soufrière na Saint Vincent. Można wejść na krater i zobaczyć gorące źródła. Niezwykłą atrakcją są też wodospady na Dominice, w tym Emerald Pool i Middleham Falls.Kultura i tradycje

Wyspy nawietrzne Karaibów słyną ze swojej wyjątkowej kultury i tradycji. Mieszkańcy tych wysp są potomkami afrykańskich niewolników, którzy przybyli tu setki lat temu. Ich kultura łączy w sobie elementy afrykańskie, europejskie i indiańskie.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kultury na wyspach nawietrznych jest muzyka i taniec. Calypso to tradycyjna muzyka, która powstała w XVIII wieku i łączy w sobie afrykańskie rytmy z europejskimi instrumentami. Towarzyszy jej energiczny taniec zwany limbo. Innym popularnym stylem muzycznym jest soca - szybka, rytmiczna muzyka, przy której organizowane są parady karnawałowe.

Na wyspach nawietrznych odbywają się liczne festiwale, które prezentują bogactwo lokalnej kultury. Jednym z najsłynniejszych jest karnawał na Antigui, który przyciąga turystów z całego świata. Można tam posłuchać muzyki calypso i soca oraz popróbować lokalnych potraw.

Kuchnia na wyspach nawietrznych łączy w sobie wpływy karaibskie, afrykańskie i europejskie. Dominują w niej owoce morza, ryby, kurczak, proso i fasola. Popularne dania to pepperpot, curry goat czy rundown - gęsta zupa rybna z kokosami i bananami. Desery obfitują w egzotyczne owoce, a lokalne napoje to m.in. rum i ponche z soku z trzciny cukrowej.
Klimat

Wyspy nawietrzne Karaibów leżą w strefie klimatu tropikalnego. Panuje tu gorący i wilgotny klimat z temperaturami wahającymi się od 25 do 30 stopni Celsjusza przez cały rok.

Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to temperatury mogą sięgać nawet 35 stopni Celsjusza. Najchłodniejszymi miesiącami są styczeń i luty, jednak nawet wtedy temperatury rzadko spadają poniżej 25 stopni.

Charakterystyczne dla regionu są częste opady deszczu i burze tropikalne. Największe opady notuje się w okresie od czerwca do listopada. Jest to także okres cyklonów i huraganów nawiedzających wyspy. Poza sezonem huraganowym pogoda jest zazwyczaj słoneczna i sucha.

Wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie około 75%, a wody oceanu są ciepłe przez cały rok, od 26 do 29 stopni Celsjusza. Te warunki klimatyczne sprawiają, że wyspy nawietrzne są atrakcyjnym kierunkiem turystycznym przez cały rok.


Kiedy najlepiej odwiedzić

Wyspy nawietrzne Karaibów to idealne miejsce na wakacje przez cały rok, jednak warto wziąć pod uwagę pory roku, aby jak najlepiej zaplanować swój pobyt.

Najlepszy czas na odwiedzenie wysp to okres od grudnia do kwietnia. W tym czasie panuje suchy sezon, dni są słoneczne, temperatury sięgają około 30 stopni Celsjusza, a wiatr wieje łagodnie. Plaże są wspaniale zalane słońcem, morze jest spokojne i krystalicznie czyste. To idealny czas na snurkowanie, żeglowanie i relaks na plaży.

W okresie od maja do listopada występuje sezon huraganów. Chociaż pogoda nadal jest ciepła i słoneczna, zdarzają się ulewne deszcze i burze. W tym czasie należy liczyć się z możliwością odwołania rejsów i zamknięcia niektórych atrakcji turystycznych.

Dla osób, które nie przeszkadzają sporadyczne opady deszczu, również okres od maja do listopada może być dobry na wizytę na wyspach nawietrznych. Ceny są wtedy znacznie niższe niż w high season, a tłumy turystów mniejsze.

Niezależnie od pory roku, na wyspach nawietrznych Karaibów zawsze można liczyć na piękną pogodę, błękitne morze i mnóstwo atrakcji. Kluczem jest elastyczne podejście i gotowość na ewentualne, krótkotrwałe zmiany pogody.Podsumowanie

Wyspy nawietrzne Karaibów to doskonała destynacja dla miłośników żeglarstwa i turystyki. Oferują one piękne plaże, krystalicznie czystą wodę i bogatą historię.

Największe i najpopularniejsze wyspy to Antigua, Barbuda, Montserrat, Saint Kitts i Nevis. Można tam podziwiać kolonialną architekturę, zwiedzać forty i latarnie morskie.

Do największych atrakcji należą też rajskie plaże, nurkowanie i snorkeling w rafach koralowych. Wyspy słyną ze swojej kuchni karaibskiej, muzyki reggae i festiwali.

Najlepszym czasem na wizytę są miesiące od grudnia do kwietnia, kiedy jest najmniej opadów i huraganów. Wyspy nawietrzne Karaibów to idealny kierunek dla miłośników słońca, morza i żeglarstwa.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page